admin

25 kwietnia 2021

Brak komentarzy

Szlak, mapy czyli kuchnia…

Jakie mapy? Skąd wiadomo że jest tu szlak? Przecież mam GPS w telefonie..

Tak, to wszystko prawda, ale przecież od czegoś trzeba zacząć. Lubię ten moment gdy pada deszcz, jest zimno, a ja w domu, w cieple wyciągam jedną z map i planuję. To  tak jakby wycieczka się właśnie rodziła. Wybiera się tę, lub tamtą drogę. Szuka się połączeń z transportem. Szuka się noclegów. Punktów, miejsc, które warto odwiedzić.

Z drugiej strony czy wszystko musi być tak zaplanowane? Czy nie warto czasami ruszyć gdzieś w bok? Przecież każdy ma taką drogę, którą mija z myślą „co tam dalej jest”?

Jasne że nie zawsze trzeba aż tak planować, czasami po prostu ruszamy gdzieś w teren i jedziemy lub idziemy. To jedna z fajniejszych opcji, spontaniczna i pełna zagadek. Z perspektywy buta, czy roweru widać więcej detali. Czuć zapachy, słychać przyrodę. Kiedy wrócimy  do domu, endorfiny buzują…. Dobrze jeśli szlak jest oznaczony.

Czy do takiej spontaniczności potrzeba odwagi? Czy nas na to stać? Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku, zatem – ruszajmy!

Program? Jaki?

Programów jest wiele, pewnie każdy ma jakiś ulubiony. Postaramy się opisać po kolei kilka z nich, tak  żebyście mogli wybrać ten, który najlepiej Wam pasuje. Czym się różnią? Co mogą? Który jest najlepszy? Siłą rzeczy to ograniczony i subiektywny wybór. Nie będziemy opisywać google maps 🙂

Kilka propozycji macie poniżej. Jesteśmy ciekawi czego używacie WY?

mapy.cz

darmowy

Świetny program, który pozwala podejrzeć szlaki w okolicy, ma klika różnych warstw map. Można zaplanować trasę pieszą rowerową czy kajakową. Oczywiście opcja samochodowa jest także. Wszystko dostępne z komputera, albo aplikacji mobilnej. Nie w całości wersja polska. Warto założyć sobie konto, wtedy można zapisywać swoje mapy. Możliwe zaimportowanie plików gpx z zegarka, czy innych programów.

bardzo ciekawe narzędzie

Pilskie Lasy

darmowy

Fantastyczna baza danych i rewelacyjna mapa, która jest na bieżąco aktualizowana. Mnóstwo szczegółów, szlaków i detali. Całość ma wersję papierową. Minusem jest brak wersji na komputer. Można zapisać punkty, trasy. Dostępna tylko dla Android. Ograniczenie dla pewnego obszaru Polski.

bardzo ciekawe narzędzie - świetne dla naszych okolic.

maps me

darmowy

Aplikacja na telefon. Ma swoją stronę www. Najważniejsza zaleta - można pobrać na telefon mapę off line. Dostępna praktycznie dla całego świata. Dużo szczegółów, przewodniki. Działa dla wszystkich systemów.

duża zaleta mapy off-line

cyclo OSM

darmowy

Aplikacja na stronie www. Wbudowana maszyna BRouter która umożliwia planowanie, poszukiwanie i generowanie plików gpx. Bardzo ciekawa, ma wiele możliwości i warstw map. Świetne narzędzie na planowanie długich wyjazdów. Wszystko w oparciu o Openstreetmap.org

duża zaleta mapy off-line

Teraz czas na próby. Obejrzyjcie co który z programów może i wybierzcie swój ulubiony!

Jak widać wybór jest. To nie wszystko o czym wiemy i z czego korzystamy. W kolejnym poście zasygnalizujemy kolejne ciekawe narzędzia.

Pewne jest jedno, aplikacje są ważne, ale ważniejsze od nich jest wyjście w teren i do tego Was zachęcamy. Będzie nam miło jeśli zostawić swoje komentarze i podpowiecie co jeszcze może być ciekawe.

Wraz z początkiem maja ruszamy w teren i rozpoczynany prace. Będzie mogli do nas dołączyć. Jeśli macie uwagi, pytania – piszcie piotr@korpus.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *