szlaki - czyli dokąd?

Szlaki

Gotowe

sierpień 2021

Tu możecie zobaczyć efekt naszej pracy. Całość szlaku niebieskiego będzie miała jeszcze kilka tabliczek po drodze, ale czekamy do jesieni i wtedy będziemy je tam umieszczać. Na dzień dzisiejszy to trasa która jest fajną „obwodnicą” Złotowa. Z założenia jest to szlak pieszy, ale rowerem można go spokojnie pokonać. Spróbujcie.

Trasa jest dostępna na portalu traseo. Można ją pobrać do telefonu lub pobrać sam plik gpx. W terenie kierujcie się niebieskimi znakami – dobrej zabawy!

Kliknij żeby otworzyć Traseo.pl i pobrać trasę na telefon

wrzesień 2021

Szlak zielony to coś zupełnie nowego. Powstał dzięki wsparciu Nadleśnictwa Złotów. Całość to idealny plan na 2 h spacer wśród przyrody, krajobrazów, zapachów i dźwięków lasu. O każdej porze roku jest tu pięknie. Jeśli będziecie się odpowiednio zachowywać jest duża szansa na spotkanie mieszkańców lasu. Jesienią słychać tu klangor żurawi, wiosna pełna hałasu leśnego ptactwa, lato oszołamia zapachami a zima jest pełna ocieni bieli. Po drodze są dwie lokalne rzeki Kocunia i Głomia. Można sprawdzić poziom wody, spotkać kajakarzy lub samemu ruszyć z nurtem.  Po drodze obelisk leśnika Alberta Sommerfeldta, dąb Jan i stawy Szwarca które najpiękniejsze są z góry. Zanurzcie się w tę przestrzeń. Trasa oznaczona jest w pełni, nie sposób się zgubić, Jeśli macie chęć możecie wgrać ją w swój telefon.

Trasa jest dostępna na portalu traseo. Można ją pobrać do telefonu lub pobrać sam plik gpx. W terenie kierujcie się zielonymi znakami – dobrej zabawy!

Kliknij żeby otworzyć Traseo.pl i pobrać trasę na telefon

Inwentaryzacje - przed poprawkami

Celem naszego projektu jest odnowa i dbałość o szlaki w naszej okolicy. Przez lata wiele się nie działo. Są różne wersje na mapach, w terenie w wielu miejscach są braki. Mamy nadzieję że po zakończeniu sytuacja będzie zupełnie inna – lepsza. Poniżej podstawowe informacje wraz z ostatnimi znanymi przebiegami. Każdy z nich można pobrać w formacie GPX i wgrać do telefonu czy urządzenia GPS. To powinno pomóc się nie zgubić.

Ruszajcie w drogę i dajcie znać czego brakuje. Poprawimy!

maj - sierpień 2021

Czerwony - Lędyczek - Krajenka

54 km

Malowniczy i dość długi szlak. Zahacza o Debrzynkę, Krzywą wieś. Po drodze biegnie przez urocze zawilców łąki w pobliżu Nowego Dworu, które szczególnie piękne są w maju. Zwierzęta można spotkać w obszarze Uroczyska Jary w pobliżu Górznej. Jest kilka trudniejszych momentów, wzniesień, jednak ogólnie jest dosyć łatwy.

Szlak czerwony

Niebieski- wokół Złotową

16 km

Ciekawy dla rowerzystów i pieszych szlak wokół miasta. Jest miejscem startu dla wielu podróży, ponieważ krzyżuje się z każdym ze szlaków, który przebiega przez Złotów. Biegnie miastem, lasem, polnym drogami. Łatwy.

Szlak niebieski

Żółty Złotów - Kujan

23km

Kujan i Kujanki to urocze wioski piękne o każdej porze roku. Leżą nad jeziorem Borówno. Szlak prowadzi ze Złotową właśnie do nich. W większości omija ruchliwe drogi. Biegnie lasem, nad jeziorem. Łatwy, choć nie jest najkrótszą trasą dojazdu

Szlak żółty

Czerwony Złotów - Górka Klasztorna - Piła

56 km

W dużej części szlak biegnie drogami asfaltowymi, choć jest także trochę polnych dróg. Po drodze biegnie do Bazyliki w Górce Klasztornej - najstarszego sanktuarium maryjnego w Polsce. Po drodze piękne jezioro Sławianowskie i możliwość kąpieli.

Szlak czerwony